levý boční banner
levý boční bannersm_ico KOLUMBIE (pro gymnázia)

KOLUMBIE
popis programu

Rád bych Vás z celého srdce pozval na další, v pořadí již 16. pokračování projektu Planeta Země 3000, v průběhu kterého se společně vypravíme do země dobrodružných příběhů - do KOLUMBIE. Tento temperamentní stát leží, jako jediný ze zemí Jižní Ameriky, mezi dvěma oceány. Břehy Kolumbie omílají vody Atlantského a Tichého oceánu. Společně se tak proto vypravíme nejenom mezi vrcholky majestátných And, ale prozkoumáme i zdejší podmořský svět. Potopíme se za žraloky kladivouny i velrybami. Na cestě se posilníme výbornou kolumbijskou kávou i mnohými delikatesami tamější kuchyně. V džungli budeme pátrat třeba po tamarínech, kolibřících, ale hlavně po jedovatých pralesničkách. Čeká nás i duhová řeka, jaguáří lidé, ztracené město a samozřejmě celá řada zajímavých příběhů, dobrodružných chvil i povznášejícího poznání.
Na co všechno se v tomto programu můžete těšit? V současné době se společně s mým expedičním týmem na tuto výpravu do jihoamerické Kolumbie velmi pečlivě připravujeme. První, co si při pohledu na mapu uvědomuji, je její úctyhodná rozlehlost. Česká republika by se do ní vešla téměř patnáctkrát. Čím více se však o Kolumbii dozvídám, tím častěji si představuji dávnou dobu, kdy ke břehům této země dorazili Španělé. A v duchu se sám sebe ptám: “Je tam někde to bájné El Dorado?“ A jak tak vstřebávám všechny ty informace z knih a dokumentů, mám skoro pocit, že ANO. Jen to není poklad z ryzího zlata, ale ono neskutečné přírodní a kulturní bohatství, kterým Kolumbie oplývá. Majestátné štíty velehor, úrodné pastviny, nepropustný deštný prales, oceánské pobřeží, dokonce i pouště či vulkány. Temperamentní salsa, indiánské kmeny i koloniální architektura. To vše je Kolumbie, země, která mi sama o sobě připomíná velkou učebnici. A mně bude ctí a potěšením, když touto knihou s velkým „K“ budu moct listovat a číst společně s Vámi. Již nyní se těším na brzké shledání na projekci našeho připravovaného programu o pestrobarevné Kolumbii.

 

S úctou Adam Lelek
fotograf, cestovatel, zakladatel projektu Planeta Země 3000

 

La Semana Santa
Cestu do čtvrté největší země Jižní Ameriky plánujeme hned zjara. Největší katolickou událost roku, Svatý týden, si přece v silně katolické Kolumbii, nemůžeme nechat ujít. Navíc sami Kolumbijci přistupují k oslavám zmrtvýchvstání Ježíše Krista opravdu velkolepě. Celý týden, začínaje palmovou nedělí a konče oslavou Resurección (vzkříšení), se nese ve znamení modliteb, liturgických obřadů, sakrální hudby a hlavně každodenních, kilometry se táhnoucích procesí. Ulicemi měst a vesnic proudí davy nesoucí těžká břemena v podobě soch svatých, kteří jsou kolikrát zpodobněni v životní velikosti. Nejproslulejší oslavy pocházejí z „bílého města“ čili Popayánu a jsou právem zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. (Výuková rovina: tradiční oslavy Velikonoc, náboženství, Popayan, UNESCO, kolumbijské tradice, nejdůležitější festivaly, náboženské složení obyvatel…)

La Semana Santa

Vášeň v srdci 
I když je v mnoha představách Kolumbie synonymem pro násilnosti, drogy a smrtící nebezpečí, věřte, že v této zemi se v posledních letech mnohé změnilo. Navíc Kolumbijci jsou milí, přátelští a bez nadsázky mají vášeň v těle. Smísení španělského temperamentu s indiánskou krví původních obyvatel se naplno projeví v okamžiku, když zazní hudba. Rytmus, kterým to žije v tradičních tančírnách, během festivalových průvodů nebo jen tak pro radost na ulici ve všední den, má jediného jmenovatele. Je jím smyslný tanec salsa. Říká se, že taneční kroky salsy jsou pro pravé Kolumbijce přirozenější než chůze. Salsa to je životní styl, kolumbijský tep, který se zaryje hluboko pod kůži. Kulturní vlohy a temperament zdejší obyvatelé projevují i dalšími způsoby. Milují umění, které rádi předvádějí přímo na ulicích. Milují pohyb, zejména cyklistiku. Ze všeho nejvíce však Kolumbijci milují schůzky s přáteli. Tou nejlepší příležitostí jsou třeba národní sporty chaza (připomíná tenis) a tejo (hody železných kotoučů na cíl). A protože je Kolumbie zemí, kterou kolonizovali Španělé, nechybí tu ani vášeň pro adrenalinové býčí zápasy.(Výuková rovina: kultura, salsa, tanec, street art, známí kolumbijští umělci, sport, korida, tradice a zvyky…)

Vášeň v srdci

Návrat v čase
Ani v Kolumbii nemůžeme vynechat poznání původních obyvatel této oblasti a nejrůznějších kmenů a etnických skupin. V přírodních rezervacích napříč celou zemí bychom rádi poznali potomky Kogiů, Muisků, Ingů, Kamëntsů či Nukaků, kteří si dodnes uchovali svou kulturu a zvyklosti, byť v celkové kolumbijské populaci tvoří slabá 4 %. V koloniálním přístavu Cartagena se vrátíme do doby, kdy Španělé založili Novou Granadu. Touhu po nezávislosti na Španělsku kdysi Kolumbii přinesla osobnost Simona Bolívara. S velkým vítězstvím v roce 1810 a získáním nezávislosti na Španělsku, ale přichází také nekonečná občanská válka, na jejímž konci jsou v moderním světě statisíce mrtvých a miliony vysídlených Kolumbijců, kteří prchají buď před militantními skupinami, nebo drogovými kartely. Bogota, Medellín, Cali, všechna tato veliká města mají dodnes ve svých ulicích patrné stopy po násilnostech, nad kterými – alespoň prozatím – země zvítězila. (Výuková rovina: základní fakta o Kolumbii, historie a současnost země, španělská kolonizace, Nová a Velká Granada, původní indiánské kmeny, Ztracené město, archeologická naleziště, Simon Bolívar, querillová válka, narkomafie, současná politická situace...)  

Návrat v čase

Krása přírody
Když příroda rozdávala svá bohatství, ke Kolumbii byla opravdu štědrá. Sopka plná bahna, duhová řeka nebo nejvyšší palmy na světě – i to je v Kolumbii k vidění. Kolumbie je totiž jedna nepřeberná rozmanitost na každém z 1 138 910 km2. Jako pomyslná páteř celou zemí probíhá horský masiv majestátných And. Hledat v nich tamní nejvyšší horu by ale byla chyba. Ta se nachází v Sieře Nevadě, národním parku a biosférické rezervaci UNESCO. Přímo uprostřed země se rozprostírá úchvatná scenérie, nejstarší kolumbijský národní park Serrania de la Macarena, kterému se přezdívá pokladnice světa. Protínají se zde totiž tři unikátní ekosystémy – povodí řeky Orinoco, pohoří And a amazonský prales. Vypravit se můžeme i na vyschlé kaktusové planiny pouště Tatacoa nebo pod nejvyšší činnou sopku Kolumbie Nevado del Huila. Možností je nepřeberně. Stačí si jen vybrat. (Výuková rovina: přírodní rozmanitost Kolumbie, pohoří And, Sierra Nevada, národní parky, řeky, duhová řeka Caño Cristales, Amazonie, orchideje, vosková palma, poušť Tatacoa, sopky, turistický ruch...) 

Krása přírody

Podmořský svět
Kolumbie, královna rozmanitosti, je jako jediná ze zemí Jižní Ameriky skrytá mezi dvěma oceány. Místní obyvatelé i cestovatelé si proto mohou užívat nejen chladnějších vod Tichého oceánu, ale i pohádkových pláží Karibiku u Atlantského oceánu. My zcela určitě zamíříme do hlubin, kde budeme objevovat podmořské poklady – staré potopené pirátské koráby, hejna žraloků kladivounů, korálové útesy. Koncem léta se u Kolumbijských břehů setkáme také se zpívajícími anděli, tedy s elegantními keporkaky, jejichž pouť světovými oceány je ohromující. (Výuková rovina: pobřežní oblasti Kolumbie a jejich charakteristika, 3. největší korálový útes světa, migrace zvířat, keporkaci, kladivouni, ekologie oceánů…)

Podmořský svět

Fauna a flóra
Zatímco se v oceánských vodách plaví majestátní obři, suchozemští králové se na svou říši dívají pěkně z vysoka. V Kolumbii žije přes osmnáct set druhů ptáků, od nejmenších leteckých akrobatů kolibříků, přes dravé harpyje pralesní až po skutečné krále oblohy, kondory andské, kteří jsou druhými největšími létajícími ptáky světa. Mokřadům tu zase vládne kriticky ohrožený krokodýl orinocký. V Červené knize ohrožených druhů má bohužel svou stránku i tamarín pinčí, opička obývající tropické deštné lesy severní Kolumbie, která v současnosti žije více v zajetí než ve volné přírodě. Pestrou směsici, a to nejen svým zbarvením, doplňují pralesničky. Na tyto malé žabky se podíváme raději s odstupem. Kůže těchto šípových žab je totiž nasycena alkalickým batrachotoxinem, velmi vzácným a smrtícím jedem, který amazonští indiáni nanášejí na hroty svých loveckých šípů. (Výuková rovina: kolumbijská fauna a flora, popis vybraných živočišných a rostlinných zástupců, ekologie…)

Fauna a flóra

Tajemství kolumbijské duše
Kolumbie ve své duši ukrývá mnohá tajemství. Jak třeba tato země voní? Při hledání této odpovědi zamíříme na venkov mezi tradiční pěstitele a zemědělce. Voní po kávě? Mohlo by být. Pěstování kávy má totiž v Kolumbii bohatou tradici a místní káva patří mezi nejkvalitnější a světově nejžádanější. Nebo že by to byla vůně kakaa? Klasická kolumbijská čokoláda je typická jeho vysokým obsahem a tedy specifickou hořkostí. Horká se ovšem podává s kostkou sladké panely, což je nerafinovaná ztužená šťáva z cukrové třtiny. A co po nějakém kolumbijském ovoci? Nebo dobrém jídle? Už teď tušíme, že nás v Kolumbii čeká opravdové kulinářské dobrodružství. (Výuková rovina: káva, Zona Cafetera, kakao, cukrová třtina, plodiny, tradiční řemesla a zemědělství, ekoturismus, život ve městech i na venkově, škola…)

Tajemství kolumbijské duše

sm_ico Otevřít on-line přihlášku "KOLUMBIE“

 

Tvůrce a realizátor projektu si vyhrazuje právo na případné změny jednotlivých tematických celků programu „KOLUMBIE“.

TISK

 

 DÍKY VAŠEMU OBROVSKÉMU ZÁJMU SE PROJEKT PLANETA ZEMĚ 3000 STAL NEJVĚTŠÍM VZDĚLÁVACÍM PROJEKTEM V HISTORII ČESKÉ REPUBLIKY!VYHLEDÁVÁNÍ
 
20.03.2018, úterý

Brazílie - vášnivé srdce
Jižní Ameriky
Zajímavost dne
Víte, že každoročně se našich programů zúčastní více jak 1.500 škol, které přihlásí přes 150.000 žáků a studentů? Velmi si vašeho zájmu vážíme a děkujeme za důvěru a podporu, kterou nám tímto projevujete.
Koktejl
Novinky
14. března proběhla premiéra již 14. programu našeho projektu. V díle s názvem "Brazílie - vášnivé srdce Jižní Ameriky" se můžete těšit na dobrodružnou cestu po největší jihoamerické zemi, ceremonii afro-brazilského kultu candomblé, královnu zdejších stojatých vod anakondu velkou i na mystické dobrodružství s indiány od řeky Xingú a na mnoho dalších zajímavých témat.

Foto dne
Zebu Market (Madagaskar 2012)
Anketa
Které téma se vám v programu "Myanmar - divoká cesta do barmské říše" líbilo nejvíc?
Pavoučí ženy
        36%
Cesta do pralesa za krajtou
        45%
Buddhismus
        0%
Monzuny
        9%
Mokenové
        9%